Prikazom povijesnog razvoja arhitekture zdravlja studenti će razumjeti današnju situaciju te sagledati moguće transformacije za buduću formu predmetnog područja. Predmet obuhvaća nekoliko cjelina: 1. arhitekturu za zdravstvo, 2. arhitekturu socijalne skrbi, 3. arhitekturu zdravstvenog turizma, kao hibrid u području zdravstva, socijalne skrbi i turizma. U prvoj cjelini koja se odnosi na zgrade za zdravstvo, studenti
će uz osnovne informacije o povijesnom razvoju zdravstvenih zgrada kroz predavanja biti upoznati sa bitnim područjima suvremenog pristupa razvoju arhitekture zdravstvenih zgrada. Odnos razvoja zaraznih bolesti i bolesti uopće, kao ishodište razvoja tehnologije liječenja odnosno prostorne koncepcije suvremenih zgrada za zdravstvo, biti će apostrofirano kroz sva predavanja prve cjeline koja se odnosi na zdravstvo.
Studenti će kroz predavanja upoznati multidisciplinarni pristup u projektiranju kompleksnih zdravstvenih i laboratorijskih sustava. Ukazuje se na aktivnu ulogu arhitekture u preispitivanju programa, forme i prostornih granica te uvodi disciplina psihologije kao važnog elementa poboljšanja kvalitete života i zdravlja. Posebna pažnja posvećuje se ulozi socijalnog okruženja unutar segmenta arhitekture socijalne skrbi kroz programsko-prostorne mijene, ukazujući na važnost međugeneracijskog elementa, čije prisustvo neminovno rezultira novim arhitektonskim modelima. Kritički se preispituju i suvremene tehnološke tendencije koje daju arhitektu nove slobode, ali istovremeno mogu i negativno utjecati na segment zdravlja i ekologije.