Kolegij obuhvaća razvoj grada europske tradicije i kulture – od prvih početaka urbanizacije starih civilizacija na području Mezopotamije i Egipta i njihova utjecaja na europski prostor, zatim antičke (grčke i rimske) urbanistike, srednjovjekovne gradogradnje, renesansnih teorija i ostvarenja idealnih gradova, baroknih i klasicističkih koncepcija do gradograditeljstva 19. stoljeća planiranih urbanističkih sustava
i urbanih rekonstrukcija velikih gradova. Kolegij sadrži također prikaz razvoja urbane kulture na tlu Hrvatske s najvrjednijim primjerima koji potvrđuju europsku tradiciju, a ujedno iskazuju i posebnost uvjetovanu lokalnim zemljopisnim, društveno-političkim i kulturnopovijesnim prilikama. Razvoj grada se izlaže u povijesnome slijedu i s prikazom osnovnih urbanističkih odrednica: opća obilježja, urbanistički elementi (trgovi, ulice, javni prostori), teorije i teoretičari, urbanističko zakonodavstvo, tipologija i urbanistička kompozicija, odabrani primjeri i dr.
Cilj je kolegija razviti kod studenata znanja i sposobnosti da na temelju spoznaja o povijesnom razvoju gradova mogu prepoznati kulturno-povijesni kontekst, koji će utjecati na suvremene arhitektonske i urbanističke zahvate u gradu, te prepoznati trajne urbanističke i urbanističko-arhitektonske vrijednosti i načela, koji će neovisno o kulturno-povijesnim razdobljima biti primjenjivi i danas i ubuduće u urbanističko-arhitektonskom promišljanju gradova i naselja. Kolegijem se želi afirmirati 25 stoljeća urbane kulture i tradicije na tlu Hrvatske, a u europskom kontekstu i pod raznolikim utjecajima.