Izborni kolegij Participativno oblikovanje prostora zamišljen je kao radionica terenskog oblika koja studentima daje mogućnost upoznavanja s participativnim metodama u osmišljavanju prostora. Na taj se način mišljenje korisnika uključuje u spoznajni fond pri izradi idejnog rješenja zadatka manjeg mjerila u javnom prostoru kao i bilo kojem prostoru interakcija. Polaznici su mentorski vođeni kroz interdisciplinarni
rad koji se sastoji iz konvergentne faze širenja saznanja te divergentne faze precizne kreativne reakcije. Nastava se provodi u obliku koncentriranog grupnog intenzivnog rada te se održava u vrijeme koje nije u koliziji s redovnom nastavom. Kolegij je otvoren i za studente drugih fakulteta odnosno sveučilišta. Kolegij se naslanja na iskustva i metodologiju Akupunkture grada, inicijative koju su 2009. godine pokrenuli nastavnici Lisac i Careva u suradnji s Društvom arhitekata Zagreba i uz podršku Kabineta za primjenu računala u arhitekturi.
Cilj kolegija je upoznati studenta s participativnim metodama u oblikovanju i planiranju, uz razvijanje sposobnosti sudjelovanja u interdisciplinarnim diskusijama i rada u interdisciplinarnim timovima. Student će naučiti identificirati i kritički prosuđivati participativni sadržaj dobiven od korisnika te primjenjivati ga u kreativnim rješenjima. Cilj kolegija je i naučiti generirati pred konceptualnu razinu planiranja – namjeru, prevesti ju direktno i prepoznatljivo u provedivo rješenje te uspješno prezentirati.