U okviru kolegija detaljno se izlaže povijesni razvoj i najvažnije urbanološke fenomene vezani uz baštinu hrvatskih povijesnih gradova. Gradivo se neposredno nadovezuje na širi europski kontekst razvoja urbanizma obrađen u okviru redovitog kolegija, s tim da se posebno tumači komparativni i valorizaicjski odnos hrvatskih povijesnih gradova spram europskog urbanističkog konteksta. Kolegij je strukturiran iz
niza kronoloških (periodizacijskih) izlaganja koja razvoj grada na tlu Hrvatske prate od prapovijesti do 20. stoljeća, te od niza urbanološko-analitičkih predavanja u kojima se obrađuju posebne teme (topografija, struktura, dominante itd.)
Studenti se osposobljavaju za samostalno istraživanje i planersko-konzervatorsko sudjelovanje pri izradi urbanističkih planova povijesnih gradova, te pri izradi projekata složenih spomeničkih sklopova. Zadaća je kolegija povezivanje fundamentalnih znanja iz povijesti europskog i svjetskog urbanizma sa procesima koji su se kroz pojedina razdoblja odvijali u Hrvatskoj. Kolegij također dograđuje ranije stečena znanja studenata iz povijesti nacionalne arhitekture, te tako daje zaokruženu interpretaciju urbanističko-arhitektonske baštine nastale na tlu Hrvatske.