Kolegij prezentira niz elemenata i parametara koji rukovode, uvjetuju i usmjeruju arhitektonsko djelovanje i razmišljanje. Ispituju se inherentni i duboko specifični alati, principi, metode, strategije, načini mišljenja i operiranja arhitektonske discipline, naznačujući pritom i njene nužne odnose i interakcije s drugim sferama kulturne produkcije. Ova se problematika obrađuje na nizu odabranih primjera.
Obrađuju
se pitanja: problematike odnosa arhitekture i umjetnosti (odnos umjetničkog i uporabnog predmeta, i uz to vezana pitanja samodostatnosti i utiliteta); zakonitosti u umjetničkom djelu; složenost odnosa funkcije, konstrukcije i forme; odnos tektonike i stereotomije; teme materijala, tipa, mjesta, ornamenta, proporcija; problem percepcije i doživljavanja; prostorne zakonitosti i autoriteti; teorije kompozicije i drugo.
Cilj kolegija je upoznavanje slojevitosti kompleksne discipline arhitekture, te svladavanje, kao i adekvatno preispitivanje, njenih duboko specifičnih principa, alata, strategija, te načina mišljenja i operiranja. Ovakav pristup omogućava upoznavanje arhitekture kao autonomne, jedinstvene prostorne discipline, ali istodobno i nužno povezane s nizom ključnih eksternih odrednica i utjecaja, što tek zajedno otvara načine za njeno istinsko razumijevanje i prakticiranje.