Kolegij obrađuje suvremenu problematiku zaštite i obnove povijesne perivojne arhitekture na temelju europskih i svjetskih iskustava, te dosadašnje prakse obnove u Hrvatskoj. Studenti se upoznaju s najvažnijim perivojnim naslijeđem u Hrvatskoj i u svijetu, s metodologijom i suvremenim problemima obnove povijesnih perivoja, konzervatorskim i turističkim aspektima obnove perivojnih prostora (javnih perivoja, perivojnih
trgova, šetališta, perivoja dvoraca i dr.) te s aktualnim projektima i studijama.
Polaznici kolegija odabiru temu za istraživanje, koja se elaborira radnom prezentacijom početnih istraživanja krajem semestra te posterom, koji se predaje kao ispitni zadatak nakon apsolviranog semestra. Tijekom istraživanja voditelj kolegija provodi mentorske konzultacije. Poster se radi na pripremljenom predlošku, koji se uklapa u planiranu digitalnu publikaciju.
Cilj je kolegija razviti kod studenata znanja koja će moći primijeniti tijekom studija u radionicama, a nakon studija u projektima i planovima obnove perivojnih i drugih prostora kulturnog naslijeđa, u konzervatorskim i drugim studijama te u istraživačkim analizama gdje će trebati utvrditi kriterije za suvremene zahvate u prostorima kulturnog krajolika ili za obnovu povijesnih perivojnih prostora.
Budući da je Hrvatska zemlja bogata perivojnim naslijeđem u kontinuitetu od renesansnoga doba do 20. stoljeća, važno je da budući stručnjaci (arhitekti, krajobrazni arhitekti, povjesničari umjetnosti i druge struke) spoznaju metode obnove i kriterije za suvremene zahvate u povijesnim perivojnim prostorima. Studenti će naučiti da su perivojni prostori žive i promjenjive tvorevine/građevine, koje nije moguće konzervirati zbog njihova rasta, ali im je moguće očuvati temeljnu identitetsku matricu za što je potrebno postaviti kriterije i modele obnove i suvremenih zahvata, uz očuvanje identitetskih obilježja.
Nadopuna i primjena znanja ovog kolegija ostvaruje se izbornim kolegijima: Urbanizam naslijeđa (predavanja u zimskom i ljetnom semestru) i Revitalizacija dvoraca.
Nakon što uspješno savlada kolegij student će moći:
- primijeniti analitičke metode za istraživanje povijesnih perivojnih prostora,
- primijeniti znanja o povijesnim perivojima i drugim pejsažnim prostorima prilikom planiranja i projektiranja u prostorima kulturnog krajolika,
- identificirati obilježja i čimbenike identiteta povijesne perivojne arhitekture,
- predložiti kriterije za obnovu prostora perivojne/pejsažne arhitekture,
- kreirati moguće modele za revitalizaciju i unaprjeđenje povijesnih perivoja i pejsažnih prostora.