Marija Barović asistentica je na Katedri za teoriju i povijest arhitekture Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu gdje trenutačno polazi doktorski znanstveni studij Arhitektura i urbanizam. Prije upisa na doktorski studij, završila je poslijediplomski studij arhitekture na Sveučilištu Harvard – Graduate School of Design, programski smjer Master in Design Studies, History and Philosophy of Design and Media čime je 2022. stekla magisterij znanosti. Studirala je arhitekturu na pariškome fakultetu École Nationale Supérieure d’Architecture de Paris La Villette u sklopu studentske razmjene (2014.) te na zagrebačkom Arhitektonskom fakultetu gdje je diplomirala 2015. godine i stekla stručni magisterij.
U periodu između stručnog i znanstvenog magisterija razvija iskustvo u arhitektonskoj praksi i stječe licencu ovlaštenog arhitekta. Radi u uredima OFIS arhitekti u Ljubljani (2012.) i MVA u Zagrebu (2015.-2018.) gdje sudjeluje na projektima različitih mjerila i svih faza razrade – od obiteljske kuće, preko škole, vrtića i bolnice, do uređenja rekreacijske, parkovne i obalne zone. Radi i na projektima zaštićenih kulturnih dobara te stječe Dopuštenje za obavljanje poslova na zaštiti i očuvanju kulturnih dobara. Njezin stručni rad potvrđen je nagradama na arhitektonsko-urbanističkim natječajima na kojima sudjeluje kao koautorica i suradnica. Posebno priznanje stručnom aspektu njezina djelovanja je nominacija za nagradu ''Drago Galić'' Udruženja hrvatskih arhitekata za najuspješnije ostvarenje na području stambene arhitekture za 2020. godinu, kao članici autorskog tima Mikelić Vreš Arhitekti (Marin Mikelić i Tomislav Vreš) za obiteljsku kuću na Pantovčaku u Zagrebu.
Polazeći od iskustva prakse, svoj znanstveno-istraživački rad usmjerava na istraživanje epistemologije prostora, posebice na to kako strukovni okvir, kulturne aspiracije i globalni trendovi utječu na arhitektonske postavke i, posljedično, oblikovanje prostora. U svom doktorskom radu istražuje moderne arhitektonske koncepcije, s posebnim fokusom na odnos arhitekture i okoliša kroz primjere tvornica sardina na istočnoj obali Jadrana. Tom se temom doktorskog istraživanja uključuje u širi aktualni diskurs propitivanja odnosa arhitekture i ekologije. Svoje istraživanje tako je predstavila predavanjem na Fakultetu arhitekture Sveučilišta Porto gostujući na znanstvenom projektu Fishing Architecture (2024.), te izlaganjem na konferenciji The Third Ecology u Reykjaviku (2023.), koju je organizirala MoMA u sklopu svoje izložbe Emerging Ecologies u suradnji s The Iceland University of the Arts.
U istraživačkom radu koristi različite medije reprezentacije arhitekture. Njezin istraživački video o ekstraktivnom karakteru arhitekture Materials izlagan je na Seulskom bijenalu arhitekture i urbanizma 2021. u sklopu izložbene instalacije Scales of Extraction: Politicizing Construction Materials (autori izložbe: Charlotte Malterre-Barthes, Kathlyn Kao i Severin Bärendbold). Svoj istraživački rad razvijala je uz potporu stipendije iz Fonda Joyce i Zlatko Baloković za studij na Sveučilištu Harvard (2020.-2022.), te uz financijsku potporu MDes Project Research & Development Award (2022.) koju dodjeljuje Harvard Graduate School of Design.
Projektantski i teorijski interes spaja već za vrijeme studija arhitekture. 2014. godine, sudjelovala je na 14. Venecijanskom bijenalu arhitekture Fundamentals: Absorbing Modernity: 1914-2014 kao dio tima za istraživanje i produkciju materijala hrvatskog izložbenog paviljona Fitting Abstraction pod vodstvom izbornice prof. dr. sc. Karin Šerman. Njezin pak diplomski rad ''Institut za mediteransko bilje u napuštenoj tvornici u Dolima, Dubrovačko primorje'' zapažen je nominacijom za nagradu na 50. Zagrebačkom salonu arhitekture ''Dosljednost'' (2015.) u kategoriji Studenti prema odabiru izbornika Hrvoja Njirića. Kao studentica istaknula se i nagradom ''Zdenko Strižić'' za najbolji projekt diplomskog studija za projekt ''Suvremeno stanovanje'' na kolegiju Radionica arhitektonskog projektiranja.
Od 2019. sudjeluje u izvođenju nastave na Kabinetu za teoriju arhitekture Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. U sklopu kolegija Uvod u teoriju arhitekture, uključena je u izvođenje nastave na preddiplomskom studiju arhitekture na Građevinskom i arhitektonskom fakultetu Sveučilišta J. J. Strossmayer u Osijeku te na Fakultetu građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Mostaru. Dobiva i internacionalno nastavno iskustvo na Harvard Graduate School of Design, gdje na drugoj godini studija paralelno radi kao asistent na proseminaru Narratives, glavnom kolegiju upisanog programskog smjera. Uz nastavnu djelatnost, angažirana je i na stručnom planu kroz Udruženje hrvatskih arhitekata gdje djeluje kao članica Savjeta nakladništva (od 2023.).